Logga in på TopCow

Kursinbjudan: Hur kommer man ner under 200′ i celler – lokalisera problemet

📅 Datum och tid: 28 oktober, kl. 09:30–15:30
📍 Plats: Skepparslöv, Kristianstad

Vill du sänka celltalet på din gård till under 200 000 och minska mastitbehandlingar till under 10 %? Då är denna kurs något för dig!

Kursen fokuserar på:
  • Era egna nyckeltal och hur de kan användas för att minska celltal
  • Smittvägar och när korna blir infekterade
  • Olika bakterietyper och resistensmönster
  • Effektiva behandlingar och förebyggande åtgärder
Kursinnehåll:
Mastit är en inflammation i kons juver, ofta orsakad av bakterieangrepp via spenkanalen, och påverkar både mjölkens kvalitet och konas livslängd. Internationalt används 200 000 celler/ml som gräns mellan frisk och sjuk mjölk. Att minska celltal och behandlingar gynnar både hållbarhet och ekonomi.

Erfaträffar och studiebesök:
  1. Första träffen (28/10): Gemensam genomgång av siffror med produktionsrådgivare och veterinär, handlingsplan för varje gård, erfarenhetsutbyte.
  2. Andra träffen (7/11): Studiebesök på en gård med konventionell mjölkning som lyckats med sitt juverhälsoarbete (grop, karusell eller uppbundet).
  3. Tredje träffen (13/11): Studiebesök på en gård med AMS (robotmjölkning) som kommit långt i sitt arbete med juverhälsa.
Praktiskt arbete:
  • Analys av era egna nyckeltal
  • Diskutera när och hur smitta sker, hur många kor som läker ut och behandlingsbehov
  • Möjlighet att ta och tolka PCR-prov för att se om bakterier är kobundna eller mjölkbundna och resistensstatus
  • Upprätta handlingsplan med mätbara mål för varje gård

Ta chansen att minska celltal, optimera behandlingar och utbyta erfarenheter med andra mjölkproducenter!

Anmäl er senast 22 oktober
📞 Ringa Skånesemins växel: 0416–19500
✉️ Mejla: info@skanesemin.se
🌐 Via hemsidan under fliken Anmälan kurs